Łożysko skrzyni biegów

Zwykło się mówić, że silnik jest sercem auta. Niemniej istotnym podzespołem jest jednak układ przeniesienia napędu, bez którego niemożliwe byłoby wprawienie pojazdu w ruch. Jego funkcja sprowadza się do przekazywania mocy wytworzonej w silniku na koła samochodu. Kluczowym elementem układu jest skrzynia biegów tj. zespół kół zębatych osadzonych na wyposażonych w funkcję przesuwu wałkach. Elementem warunkującym płynny ruch wałków jest łożysko skrzyni biegów.

Trwałość skrzyni przekładniowej jest uzależniona od jakości zastosowanych podzespołów. Koła zębate, synchronizatory czy łożyska do skrzyni biegów – to części, których awarie nie należą do rzadkości. Nieprawidłowa eksploatacja auta skraca żywotność łożysk, zmuszając kierowców do częstych wizyt u mechanika. Dziwne zgrzyty i hałasy podczas jazdy mogą sygnalizować konieczność wymiany łożyska kulkowego, wałeczkowego lub igiełkowego w skrzyni biegów. W ofercie sklepu Specjal znajdziecie Państwo łożyska do skrzyni biegów pasujących do samochodów czołowych europejskich i azjatyckich producentów. Na nasz asortyment składają się wyłącznie wysokiej jakości podzespoły, których trwałość została potwierdzona przez tysiące kierowców na całym świecie. W swojej ofercie mamy wyłącznie produkty montowane na pierwszy montaż, takich producentów jak SKF, TIMKEN, FAG, INA, NSK, NTN, SNR.

Objawy zużytych łożysk w skrzyni biegów

Zgrzyty i różnego rodzaju odgłosy dobiegające ze skrzyni biegów często wyzwalają u kierowców najczarniejsze myśli. Perspektywa wydatku rzędu nawet kilku tysięcy złotych, co zrozumiałe nie nastraja optymistycznie. Na szczęście te niepokojące sygnały nie zawsze pociągają za sobą konieczność zakupu nowej skrzyni. Gdy usterka wychwycona zostanie odpowiednio wcześnie, wystarczająca okazuje się zwykle prosta i nie tak obciążająca dla budżetu wymiana niesprawnego elementu np. koła zębatego czy łożyska. Jakie są objawy zużytych łożysk w skrzyni biegów? Do najbardziej typowych należy głośna praca przekładni na wszystkich biegach (szumy). Gdy hałasy towarzyszą jeździe tylko na konkretnym biegu, przyczyn należy raczej szukać w awarii koła zębatego. Jeśli pojawiają się tylko w momencie naciśnięcia sprzęgła, wówczas to zużyte łożysko oporowe jest najbardziej prawdopodobną przyczyną problemów ze skrzynią biegów. Współwystępujące ze zmianą biegów zgrzyty to z kolei sygnał, że już czas wymienić synchronizatory.

Uszkodzone łożysko skrzyni biegów daje objawy, które łatwo zidentyfikować i co ważniejsze, których nie wolno lekceważyć. Skrzynia biegów jest systemem naczyń połączonych, stąd uszkodzenie jednego z nich, może wywołać reakcję łańcuchową. Jazda ze zużytym łożyskiem skrzyni biegów może prowadzić do uszkodzenia kół zębatych bądź rozerwania obudowy.

Nietrwałe łożyska są słabym punktem wielu nowoczesnych skrzyń biegów. Ujawnienie się defektów przyspiesza dodatkowo niewłaściwa eksploatacja pojazdu (np. przegrzewanie skrzyni czy brak regularnej wymiany oleju). W naszym sklepie znajdziecie Państwo szeroki przekrój modeli łożysk do skrzyni biegów, dzięki którym odkryjecie na nowo przyjemność z jazdy. Zapraszamy.