Łożyska przegubowe

Łożyska są używane wszędzie tam, gdzie występuje ruch i obciążenie. Występują one w różnych odmianach, a wybór sposobu łożyskowania powinien uwzględniać wiele czynników. Do kluczowych należą: warunki pracy maszyny (m.in. obciążenie, prędkość), dokładność i precyzja ruchów czy dopuszczalność drgań. Wszędzie tam, gdzie ruch nie przebiega prostoliniowo tj. element musi wykonywać jednocześnie ruchy wychylne i obrotowe, najlepiej sprawdzi się łożysko przegubowe. W ofercie sklepu Specjal znajdziecie Państwo łożyska przegubowe z całego spectrum wymiarów zgodnych z normą DIN ISO 12240. Współpraca z wiodącymi producentami pozwala nam udostępniać produkty wyłącznie najwyższej jakości. W naszym asortymencie szeroko reprezentowane są firmy produkujące łożyska przegubowe od lat. Takie jak Elges produkujący dla koncernu INA – FAG. Również SKF, IKO to produkty z najwyższej półki. Oferujemy także produkty tańsze, a w bardzo korzystnym stosunku jakości do ceny jak Durbal czy Fluro. Do motor sportu polecamy specjalną linię produktów Fluro MS. Wersje calowe i metryczne przegubów i cięgieł do samochodów rajdowych to z kolei FK Bearings, oraz NMB.

Typy łożysk przegubowych

Łożyska przegubowe należą do szerszej kategorii łożysk ślizgowych tj. takich, które nie posiadają elementów tocznych pomiędzy pierścieniami. W łożyskach tego typu tarcie występuje bezpośrednio pomiędzy panewką (mającą kształt pierścienia bądź półpierścienia) a umieszczonym w jej otworze czopie wału. Powierzchnie ślizgowe wykonywane są z surowców o najkorzystniejszych właściwościach smarnych, co pozwala minimalizować tarcie i zapobiega przedwczesnemu zużyciu podzespołu. Łożyska ślizgowe przegubowe występują w różnego rodzaju odmianach, w zależności od przyjętego kryterium klasyfikacji. Do najczęściej wykorzystywanych wskaźników podziału należą: rodzaj smarowania, możliwość wychylenia pierścieni względem korpusu oraz kierunek obciążeń. Rozmaite konfiguracje tych kryteriów znajdują odzwierciedlenie w różnych typach łożysk takich jak: łożyska ślizgowe przegubowe poprzeczne, oraz wzdłużne, wymagające obsługi bądź bezobsługowe, sztywne bądź samonastawne.

Łożyska ślizgowe przegubowe są szeroko wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Zdolność przenoszenia obciążeń rzędu kilkuset ton sprawia, że jednym z największych beneficjentów tego typu rozwiązań jest przemysł ciężki. Łożyska przegubowe o mniejszych średnicach są często montowane w urządzeniach budowlanych, wózkach widłowych, układach zawieszenia, szczególnie samochodów rajdowych oraz wyścigowych, a także układach kierowniczych. W ofercie naszego sklepu znajdziecie Państwo łożyska ślizgowe przegubowe dostosowane do różnych wymagań montażowych – z prawym lub lewym gwintem wewnętrznym lub zewnętrznym oraz zróżnicowane pod względem surowców zastosowanych do produkcji powierzchni ślizgowych. W asortymencie Specjal dostępne są modele o panewkach wykonanych z brązu, mosiądzu, żeliwa oraz tworzyw sztucznych takich jak np. polimery o doskonałych właściwościach ślizgowych i wysokiej odporności na zatarcia. Sposób konserwacji łożysk ślizgowych przegubowych jest podyktowany właśnie rodzajem zastosowanego tworzywa. O ile łożyska z metalu wymagają regularnego smarowania, o tyle modele wykonane z tworzyw sztucznych mają charakter bezobsługowy. Każdy z wariantów ma swoje zalety, jak i ograniczenia. Nasi pracownicy chętnie przedstawią Państwu zakres ich zastosowania i pomogą dokonać optymalnego wyboru.

W hurtowni Specjal oferujemy Państwu cieszące się świetnymi opiniami łożyska przegubowe. Katalog naszych produktów znajdziecie Państwo na stronie internetowej. Zapraszamy do zakupów.