Opublikowano

Dobór wielkości łożyska – na co zwrócić uwagę?

Wybór łożyska określonej wielkości zależy od jego nośności wobec obciążeń, na jakie narażone będzie podczas pracy. Innym istotnym kryterium jest także trwałość, czyli wartość ściśle zależna od np. elementów składowych łożyska lub warunków, w jakich będzie ono użytkowane. W kwestii wielkości łożyska najbardziej powinna zainteresować nas nośność statyczna i dynamiczna, które zawsze trzeba sprawdzać osobno.

Kiedy istotna jest nośność statyczna C0?

Wielkość łożyska dopasowujemy zgodnie z wartością nośności statycznej,wtedy gdy jest to model, który w zamierzeniu obraca się powoli, oscyluje z niewielką częstotliwością lub jest nieruchomy, ale obciążony przez dłuższy czas. Mowa tutaj głównie o łożyskach, których tempo pracy wynosi ok. 10 obrotów na minutę. Wartość dopuszczalnego obciążenia łożyska wyraża największe obciążenie, w jakich nie dojdzie do odkształceń na bieżni lub w elementach tocznych. Te uszkodzenia są najczęściej spowodowane nie tylko dużymi obciążeniami statycznymi, lecz również wysokimi obciążeniami przerywanymi. Odkształcenia są przyczyną takich wad, jak wzmożony poziom drgań, zwiększenie hałasu podczas pracy oraz występowanie nadmiernego tarcia w łożysku. Wewnętrzna część łożyska jest narażona na wystąpienie nadmiernego luzu lub zmian w pasowaniu. Deformacje spowodowane nadmiernym obciążeniem łożyska można zaobserwować dzięki spłaszczonym formom elementów tocznych lub poprzez wyżłobione ślady na bieżni.

Kiedy sprawdzać nośność dynamiczną C?

Wyżej wymienione konsekwencje, które wynikają z nieodpowiednio dobranej wielkości łożyska, mogą być fatalne w skutkach. Dlatego zawsze należy sprawdzać nośność dynamiczną podaną w tabeli. Wysoka nośność jest istotna w przypadku maszyn, które muszą być niezawodne, gdyż ich zatrzymanie pracy skutkuje wysokimi kosztami. Na odkształcenia wynikłe ze zbyt dużego obciążenia nie powinny być narażone chociażby silniki elektryczne, dla których jednym z kryterium sprawnego działania jest cicha praca. Podobnie w obrabiarkach, w których za wszelką cenę należy unikać występowania nadmiernych drgań łożyska. Zwróćmy szczególną uwagę na wybór modelu odpowiedniego pod względem wielkości także wtedy, gdy chodzi o przyrządy, gdzie moment tarcia jest stały lub niski, lecz występujący pod znacznym obciążeniem. Przykładem praktycznego zastosowania takich łożysk są aparaty pomiarowe i badawcze, a także żurawie.

Opublikowano

Koła pasowe – rodzaje, charakterystyka, właściwości

Koło pasowe to kluczowy element przekładni pasowej. Koło pasowe może być czynne lub bierne i w zależności od tego jest ono nakładane na wał, który napędza maszynę lub jest przez nią napędzany. Koło pasowe powinno być zawsze tworzone pod wymagania i specyfikę określonego pasa. Dzięki temu uzyskujemy niezawodną konstrukcję, pozwalającą otrzymywać najlepsze osiągi.

Koło pasowe składa się z dwóch podstawowych elementów: wieńca i piasty, czasami dochodzą do tego ramiona. Koła pasowe wykonuje dzięki metodzie odlewania, następnie zaś obrabia. Do tego powierzchnia koła pasowego powinna zostać zahartowana i wyszlifowana wszędzie tam, gdzie styka się ona z pasem. Odpowiednio dobrane koło pasowe skutecznie minimalizuje drgania i zapobiega ich przeniesieniu na napęd, co mogłoby doprowadzić do niechcianych wibracji.

Podział kół pasowych

Koła pasowe dzieli się w zależności od tego, jaki pas ma do nich przylegać. Istnieją koła gładkie, z rowkiem pojedynczym lub wielorowkowe, a także zębate. Modele gładkie przeznaczane są do pasów o powierzchni jednolitej, gładkiej. Natomiast koła pasowe z rowkiem stosowane są do obsługi pasów klinowych. Posiadają one przekrój trapezowy, a ich budowa zapewnia jednoczesną wytrzymałość i sporą elastyczność. Takie pasy klinowe wykorzystuje się do napędzania różnych układów czy urządzeń znajdujących się np w samochodach – pomp, alternatora czy sprężarki klimatyzacji.

Koła pasowe, w których rowek jest usytuowany w poprzek, niemal w całości chronią przed powstaniem poślizgu. Stosuje się je w konstrukcjach, gdzie niezawodność jest priorytetem – na przykład w układach rozrządu w silnikach spalinowych. Przekładnie pasowe z tego typu zębami są narażone na zwiększone tarcie pomiędzy kołem a zębami paska. W celu zminimalizowania jego sił te dwa elementy pokrywa się specjalnymi materiałami.

Koła pasowe – jak wpływają na poszczególne uszkodzenia?

Nieodpowiednie użytkowanie kół pasowych sprawia, że przekładnia jest narażona na różne awarie. W przypadku przekładni z pasem klinowym może dojść do szybkiego zużycia się części bocznych lub powstania niechcianego żłobienia, gdy w pasie występują źle dobrane lub wyeksploatowane rowki. Przyczyn zbyt głośnej pracy przekładni możemy również doszukiwać się w złym położeniu kół pasowych, a dokładniej w tym, że nie są one osadzone w sposób prostoliniowy. Starajmy się więc dokładnie dobierać koło pasowe do wymagań i warunków pracy przekładni.

Opublikowano

Zespoły i oprawy łożyskowe samonastwane- czym są i czym się charakteryzują?

Zespół łożyskowy to łożysko gotowe do zabudowania. Na taki standardowy pakiet składa się oprawa, łożysko kulkowe samonastawne, a także środek smarny. Łożyska samonastawne mają kulistą część zewnętrzną dzięki czemu możliwa jest kompensacja nieosiowości w obudowie. Czytaj dalej Zespoły i oprawy łożyskowe samonastwane- czym są i czym się charakteryzują?

Opublikowano

Prędkość pracy łożyska – czym jest?

W tabelach łożysk spotkamy się zazwyczaj z dwiema prędkościami: nominalną oraz graniczną. Prędkość nominalna jest zależna od najwyższej dopuszczalnej temperatury pracy łożyska lub środka smarnego zgodnie z normą ISO 15312:2003. Z kolei prędkość graniczna to wartość, która została oszacowana z uwagi na faktyczne warunki pracy łożyska. Łożysko nie powinno osiągać prędkości granicznej, gdyż może to grozić zaburzeniem jego stabilnej pracy nawet przy najbardziej optymalnych warunkach. Czytaj dalej Prędkość pracy łożyska – czym jest?

Opublikowano

Co to jest niewspółosiowość i jak jej zapobiegać?

Długa i efektywna praca łożyska tocznego zależy przede wszystkim od jego poprawnego montażu. Jeśli pierścień wewnętrzny oraz zewnętrzny zostaną nieprawidłowo przesunięte względem środka, to może to skutkować niewspółosiowością. Łatwo ten fakt zauważyć badając łożysko od wewnątrz – ostrzeżeniem mogą być na przykład nierówne ślady pozostawiane przez elementy toczne. Czytaj dalej Co to jest niewspółosiowość i jak jej zapobiegać?

Opublikowano

Łożysko igiełkowe – charakterystyka i zastosowanie

Łożysko igiełkowe to jeden z typów łożysk tocznych, a dokładniej łożysk wałeczkowych, w których zastosowano elementy w postaci podłużnych wałeczków o długości kilkukrotnie większej od średnicy (zazwyczaj mniejszej niż 5 mm). Takie elementy toczne kształtem przypominają igiełki, stąd też wzięło się określenie – łożyska igiełkowe. Czytaj dalej Łożysko igiełkowe – charakterystyka i zastosowanie

Opublikowano

Diagnostyka łożyskowa – najważniejsze informacje

Szacuje się, że możliwym byłoby uniknięcie większości problemów z maszynami produkcyjnymi, gdyby kontrola stanu łożysk była przeprowadzana regularnie i przy użyciu pomiarów dających współmierny wynik. Za najczęstsze przyczyny awarii łożysk uznaje się nieodpowiednie smarowanie, błędy podczas montażu łożyska oraz dopuszczanie do występowania sporych zmian w obciążeniu podczas pracy. Czytaj dalej Diagnostyka łożyskowa – najważniejsze informacje

Opublikowano

Jak konserwować łożyska?

Sumienna i regularnie przeprowadzana konserwacja jest uznawana za jeden z elementów kluczowych dla zapewnienia długiej i efektywnej pracy łożyska. W wyniku ciągłej eksploatacji łożysk dochodzi do ich zużycia, co w pewnym momencie doskonale widać i słychać – zamiast pracować cicho i płynnie, wydają niepokojące szumy, ich obrót odbywa się ze zwiększonym luzem, a temperatura łożysk znacznie się podwyższa. Oprócz właściwego dopasowania łożysk, prawidłowego montażu oraz dobrych warunków pracy, to właśnie konserwacja odpowiada za zwiększenie ich żywotności. Jak ją przeprowadzać, by nie umknął nam żaden z co istotniejszych etapów pielęgnacji łożysk? Czytaj dalej Jak konserwować łożyska?

Opublikowano

Optymalne warunki eksploatacji dla pasów klinowych

Wpływ na żywotność pasków klinowych ma nie tylko ich rodzaj, ale także warunki, w jakich pracują. Na rynku dostępne są pasy klinowe z różnymi kordami. Niektóre z nich posiadają zwiększoną wytrzymałość, dlatego stosuje się je do przekładni pracujących z dużymi momentami obrotowymi. Istotne jest także wykończenie, czyli gumowa otoczka – w niektórych pasach jest ona wysoce odporna na wysoką temperaturę, w innych zaś na substancje o oleistej konsystencji. Jakie są natomiast najlepsze warunki pracy dla pasa klinowego? Czytaj dalej Optymalne warunki eksploatacji dla pasów klinowych