Opublikowano

Zespoły i oprawy łożyskowe samonastwane- czym są i czym się charakteryzują?

Zespół łożyskowy to łożysko gotowe do zabudowania. Na taki standardowy pakiet składa się oprawa, łożysko kulkowe samonastawne, a także środek smarny. Łożyska samonastawne mają kulistą część zewnętrzną dzięki czemu możliwa jest kompensacja nieosiowości w obudowie.

Typy opraw łożyskowych dla łożysk samonastawnych.

Istnieje wiele odmian opraw łożyskowych, jednak do najważniejszych należą typ P, typ F oraz typ T. Oprawy typu P są mocowane prostopadle względem osi danego wału, przez co nazywa się je także stojącymi. W obudowach tych są otwory umożliwiają sprawny montaż. Łożyska typu F posiadają otwory umieszczone równolegle do osi wału, przy czym zależnie od kształtu danego modelu ich ilość może wynosić dwa (gdy oprawa podobna jest do elipsy) lub cztery (w przypadku opraw na kształt kwadratu lub koła). Największą odmiennością cechuje się typ T, w którym naciąg może być modyfikowany. Oprawy produkowane są głównie z żeliwa, występują również ze stali nierdzewnej oraz z tworzyw sztucznych.

Zespoły łożyskowe – zalety i zastosowanie

Jak wcześniej wspomnieliśmy, zespoły łożyskowe to zespół elementów, które od razu można przeznaczyć do zabudowy. Takie rozwiązanie posiada sporo zalet, zwłaszcza w zakładach pracy, gdzie odbywa się produkcja masowa. Prosta konstrukcja sprawia, że w razie awarii łożysko poddaje się łatwemu demontażowi, a następnie ponownemu montażowi. Koszt gotowego zespołu łożyskowego jest niższy, niż przy zakupie każdej części z osobna. Łożyska samonastawne są fabrycznie nasmarowane i  wielu przypadkach wystarcza na jego całą żywotność. W niektórych zastosowaniach, które wymagają większej ilości smaru, można go uzupełnić korzystając ze smarowniczek zamontowanych na obudowie. Łożysko w obudowie jest łatwo wymienić. Mocowane jest zwykle na wale za pomocą dwóch wkrętów na ich części wewnętrznej, lub za pomocą pierścienia mimośrodowego. Z oprawy wyjmujemy je poprzez przekręcenie, w sposób analogiczny zakładamy. Zespoły łożyskowe cieszą się uznaniem w wielu gałęziach przemysłu – stosuje się je w maszynach górniczych, rolniczych i budowlanych, w branży spożywczej, a ponadto jako komponent wentylatorów i przenośników.