Opublikowano

Optymalne warunki eksploatacji dla pasów klinowych

Wpływ na żywotność pasków klinowych ma nie tylko ich rodzaj, ale także warunki, w jakich pracują. Na rynku dostępne są pasy klinowe z różnymi kordami. Niektóre z nich posiadają zwiększoną wytrzymałość, dlatego stosuje się je do przekładni pracujących z dużymi momentami obrotowymi. Istotne jest także wykończenie, czyli gumowa otoczka – w niektórych pasach jest ona wysoce odporna na wysoką temperaturę, w innych zaś na substancje o oleistej konsystencji. Jakie są natomiast najlepsze warunki pracy dla pasa klinowego?
Koło pasowe ma znaczenie

Żeby pas klinowy miał dobre warunki do pracy, to należy przede wszystkim zadbać o jego dobre dopasowanie do koła. Pas musi być idealnie dopasowany do wymiarów rowka, żeby w trakcie pracy dotykał tylko jego bocznych krawędzi. Samo koło pasowe powinno być w nienagannym stanie, tzn. pozbawione większych wad, nieregularności na swej powierzchni oraz zabrudzeń. Wreszcie – pas klinowy trzeba dobrać pod kątem minimalnej średnicy, jaka jest zalecana dla danego koła. Wyjątkiem są sytuacje, w których zależy nam na tym, by przekładnia była jak najbardziej zwarta. Należy unikać tego, by na powierzchnię koła lub pasa dostała się substancja o oleistej konsystencji.

Pierwsze chwile i odpowiednie dopasowanie

Już w pierwszych godzinach pracy z normalnym obciążeniem pas klinowy ulega wydłużeniu. Dlatego naciąg trzeba sprawdzić i skorygować kilkukrotnie. Najpierw kiedy umieścimy go na kole, potem zaś warto uruchomić przekładnię bez obciążenia, aby znowu poprawić naciąg i następnie godzinę po tym, jak pas będzie pracował w warunkach pełnego obciążenia. W tym ostatnim momencie jest to o tyle istotne, że po godzinie pracy pas wydłuża się nawet o 70% wartości wydłużenia dopuszczalnego, które dla pasów z kordem poliestrowym wynosi 1,5%, a dla pasów z wytrzymałym kordem aramidowym – 0,5% wartości.

Jak tworzyć zespoły pasowe?

Tworząc zespoły wielopasowe trzeba pamiętać o pewnych zasadach łączenia poszczególnych pasów ze sobą. Nie zaleca się wykorzystywania w jednym zespole pasów od różnych producentów. Żeby zmniejszyć ryzyko ślizgania się pasów, należy bardzo dokładnie sprawdzić ich wymiary. W konstrukcjach z kilkoma pasami nawet najmniejsza pomyłka skutkuje ślizganiem się. Gdy uszkodzeniu ulegnie choćby jeden z pasów, zaleca się wymianę wszystkich elementów.