Opublikowano

Jak konserwować łożyska?

Sumienna i regularnie przeprowadzana konserwacja jest uznawana za jeden z elementów kluczowych dla zapewnienia długiej i efektywnej pracy łożyska. W wyniku ciągłej eksploatacji łożysk dochodzi do ich zużycia, co w pewnym momencie doskonale widać i słychać – zamiast pracować cicho i płynnie, wydają niepokojące szumy, ich obrót odbywa się ze zwiększonym luzem, a temperatura łożysk znacznie się podwyższa. Oprócz właściwego dopasowania łożysk, prawidłowego montażu oraz dobrych warunków pracy, to właśnie konserwacja odpowiada za zwiększenie ich żywotności. Jak ją przeprowadzać, by nie umknął nam żaden z co istotniejszych etapów pielęgnacji łożysk?

Po pierwsze – odpowiednia kontrola

Regularna kontrola łożysk pozwala ocenić, czy ich konserwacja jest w danej chwili konieczna. Przy maszynach standardowych kontrola połączona z dokładnym czyszczeniem powinna odbywać się przynajmniej raz na rok. Przy urządzeniach przenoszących większe obciążenie – częściej. Ocenie powinien zostać poddany poziom szumu, do czego najlepiej wykorzystać specjalne urządzenie lub stetoskop. Najbardziej pewnym sposobem na zbadanie temperatury łożyska będzie pomiar czujnikiem, na przykład w miejscu, gdzie znajduje się otwór olejowy. Kontrola łożysk przewiduje także zbadanie częstotliwości drgań. Tutaj korzysta się z analizatora widma drgań, stosując się do standardów indywidualnie ustalanych dla danej maszyny, gdzie wzięte pod uwagę zostały warunki pracy łożyska, a także miejsce pomiaru.

Kiedy łożysko może pójść do wymiany?

Normalnymi oznakami świadczącymi o upływie czasu trwałości łożyska są wyłuszczenia na bieżniach i częściach tocznych. Są one wynikiem zmęczenia materiału, które występuje po wykonaniu przez łożysko określonej liczby obrotów pod określonym obciążeniem. Łożysko może utracić swoją zdolność do dalszej pracy także wskutek uszkodzeń powstałych wyniku nieprawidłowej eksploatacji. Przyczyną takiego zjawiska jest z reguły niewłaściwa obsługa, zły montaż, nieodpowiednie smarowanie, korozja itp.

Po drugie – smarowanie i odpowiednie warunki pracy

Smarowanie łożysk zmniejsza zużycie oraz tarcie, a do tego pozwala zachować prawidłowe warunki pracy i zbilansować temperaturę. Sposób smarowania zależy od modelu, w szczególności zaś od rodzaju elementów tocznych oraz prędkości obrotowej. Należy także wiedzieć, jak przechowywać łożyska, by uchronić ich powierzchnię przed korozją lub zniszczeniem. Temperatura otoczenia powinna być w miarę stała i nie przekraczać 25 st.C, do tego wilgotność powietrza nie może przekraczać 60% wilgotności względnej. Miejsce składowania łożysk należy chronić od kontaktu z agresywnymi środkami. Łożyska trzeba czyści w wypadku zabrudzenia lub po dłuższym przechowywaniu, zwłaszcza gdy uszkodzeniu ulegnie opakowanie ochronne. Czyścimy je naftą lub benzyną, po czym smarujemy!