Opublikowano

Dobór wielkości łożyska – na co zwrócić uwagę?

Wybór łożyska określonej wielkości zależy od jego nośności wobec obciążeń, na jakie narażone będzie podczas pracy. Innym istotnym kryterium jest także trwałość, czyli wartość ściśle zależna od np. elementów składowych łożyska lub warunków, w jakich będzie ono użytkowane. W kwestii wielkości łożyska najbardziej powinna zainteresować nas nośność statyczna i dynamiczna, które zawsze trzeba sprawdzać osobno.

Kiedy istotna jest nośność statyczna C0?

Wielkość łożyska dopasowujemy zgodnie z wartością nośności statycznej,wtedy gdy jest to model, który w zamierzeniu obraca się powoli, oscyluje z niewielką częstotliwością lub jest nieruchomy, ale obciążony przez dłuższy czas. Mowa tutaj głównie o łożyskach, których tempo pracy wynosi ok. 10 obrotów na minutę. Wartość dopuszczalnego obciążenia łożyska wyraża największe obciążenie, w jakich nie dojdzie do odkształceń na bieżni lub w elementach tocznych. Te uszkodzenia są najczęściej spowodowane nie tylko dużymi obciążeniami statycznymi, lecz również wysokimi obciążeniami przerywanymi. Odkształcenia są przyczyną takich wad, jak wzmożony poziom drgań, zwiększenie hałasu podczas pracy oraz występowanie nadmiernego tarcia w łożysku. Wewnętrzna część łożyska jest narażona na wystąpienie nadmiernego luzu lub zmian w pasowaniu. Deformacje spowodowane nadmiernym obciążeniem łożyska można zaobserwować dzięki spłaszczonym formom elementów tocznych lub poprzez wyżłobione ślady na bieżni.

Kiedy sprawdzać nośność dynamiczną C?

Wyżej wymienione konsekwencje, które wynikają z nieodpowiednio dobranej wielkości łożyska, mogą być fatalne w skutkach. Dlatego zawsze należy sprawdzać nośność dynamiczną podaną w tabeli. Wysoka nośność jest istotna w przypadku maszyn, które muszą być niezawodne, gdyż ich zatrzymanie pracy skutkuje wysokimi kosztami. Na odkształcenia wynikłe ze zbyt dużego obciążenia nie powinny być narażone chociażby silniki elektryczne, dla których jednym z kryterium sprawnego działania jest cicha praca. Podobnie w obrabiarkach, w których za wszelką cenę należy unikać występowania nadmiernych drgań łożyska. Zwróćmy szczególną uwagę na wybór modelu odpowiedniego pod względem wielkości także wtedy, gdy chodzi o przyrządy, gdzie moment tarcia jest stały lub niski, lecz występujący pod znacznym obciążeniem. Przykładem praktycznego zastosowania takich łożysk są aparaty pomiarowe i badawcze, a także żurawie.