Opublikowano

Diagnostyka łożyskowa – najważniejsze informacje

Szacuje się, że możliwym byłoby uniknięcie większości problemów z maszynami produkcyjnymi, gdyby kontrola stanu łożysk była przeprowadzana regularnie i przy użyciu pomiarów dających współmierny wynik. Za najczęstsze przyczyny awarii łożysk uznaje się nieodpowiednie smarowanie, błędy podczas montażu łożyska oraz dopuszczanie do występowania sporych zmian w obciążeniu podczas pracy.

Sposoby na diagnostykę łożysk

Najbardziej popularne metody diagnostyki łożysk to kontrola parametrów drgań lub sprawdzanie temperatury. W pierwszym przypadku osoba dokonująca kontroli bazuje na pomiarach RMS zgodnych z normą ISO. Znaczenie posiada prędkość obrotowa łożyska, a także wielkość diagnozowanej maszyny. Niestety, ta metoda nie daje wymiernego rezultatu, gdyż pomiary są często zakłócane przez sam ruch obrotowy łożyska. Mało efektywne jest także sprawdzanie temperatury – mimo, że informuje nas ono o przekroczonych normach, to nie pokazuje przyczyn ewentualnej nieprawidłowości. Alternatywą dla metody badania drgań jest analiza widma drgań FFT. Pewne nieprawidłowości w pracy łożysk są odpowiedzialne za tworzenie określonych układów drgań. Ich analiza pozwala określić przyczynę uszkodzenia. Ta metoda jednak często zawodzi, wykazując nieprawidłowości w urządzeniach, które działają sprawnie. Istnieją jeszcze takie sposoby diagnostyki, które wymagają zaangażowania i oceny ze strony osoby dokonującej badania. Jest to odsłuch za pomocą stetoskopu lub wykorzystania ultradźwięków. Taka kontrola zawsze będzie nosiła w sobie element oceny własnej, a nawet doświadczonym kontrolerom zdarzają się pomyłki. Badanie łożysk stetoskopem jest efektywne wówczas, gdy chodzi o wyszukanie tych modeli, które odbiegają swą pracą od innych łożysk. Główne miejsca stosowania tego typu kontroli to linie transportowe oraz maszyny wielorolkowe.

Co daje najlepsze efekty?

Za najbardziej wiarygodną metodę kontroli łożysk uchodzi metoda SPM HD, która wynaleziona została stosunkowo niedawno. Pozwala ona ocenić prawidłowość smarowania łożyska oraz jakość pracy poszczególnych elementów. Co więcej, niezwykle czułe przetworniki mogą dokonywać pomiaru sygnałów z łożyska nawet na dość sporą odległość. Jest to metoda uniwersalna, którą można stosować zarówno dla łożysk wykonujących kilka obrotów na minutę, jak i chociażby turbosprężarek. Poza tym algorytmy matematyczne stosowane podczas tego typu badań znacznie ograniczają ryzyko wystąpienia błędu pomiarowego – głównie dzięki temu, że pozwalają odrzucić nieprawidłowości, które nie są związane z potencjalnym uszkodzeniem powstałym w łożysku.