Opublikowano

Czym jest pas wieloklinowy?

Jak łatwo się domyślić, pas wieloklinowy przypomina swoim wyglądem kilka połączonych pasów klinowych. Taka wzmocniona konstrukcja jest znacznie bardziej wytrzymała. Pasy wieloklinowe znajdują się obecnie w niemal każdym samochodzie. Stosuje się je także w urządzeniach przemysłowych.

Cechy pasa wieloklinowego

Posiada bardziej złożoną strukturę od pasa klinowego. Jest szerszy, ale jednocześnie bardziej cienki, co zmniejsza jego napięcie podczas pracy kół pasowych. Najlepsze modele pasów wieloklinowych są tworzone z materiału odpornego na ścieranie oraz działanie czynników chemicznych. Obecność włókna szklanego dodatkowo zwiększa wytrzymałość pasa, a także nadaje mu elastyczności. Można śmiało powiedzieć, że pas wieloklinowy to mocno udoskonalona wersja tradycyjnego pasa jednoklinowego.

Dlaczego zastosowanie pasa wieloklinowego jest tak opłacalne?

Pasy wieloklinowe wytrzymują większe obciążenia, służą dłużej i są bardziej elastyczne, jednocześnie nie ulegając zniekształceniom. Posiadają także większą wydajność – przenoszą napęd zarówno po stronie zewnętrznej, grzbietowej, jak i wewnętrznej. Ponadto umożliwiają, na przykład w silnikach, jednoczesną pracę kilku zespołów: alternatora, pompy chłodzącej czy sprężarki klimatyzacji.

Jak dbać o pasy wieloklinowe? Co wpływa na ich niszczenie?

Każdy pas klinowy czy wieloklinowy ulega stopniowemu niszczeniu w wyniku ścierania się. Istnieją jednak czynniki, których należy się wystrzegać za wszelką cenę. Do takich czynników z pewnością należą substancje oleiste, które nie dość, że osłabiają strukturę pasa, to dodatkowo sprawiają, że zaczyna się on ślizgać. Należy też chronić pasy przed kontaktem z substancjami o tłustej konsystencji oraz o silnym działaniu chemicznym.

Żywotność pasów wieloklinowych polepszy się, jeśli będziemy regularnie sprawdzać i rozładowywać napięcie na kołach pasowych. Gdy powierzchnia pasa ulega zbyt szybkiemu zużyciu, należy sprawdzić, czy koła pasowe są dobrze ustawione względem siebie. W przeciwnym razie pas szybko się ściera, szczególnie na krawędziach. Zaleca się, aby pas wieloklinowy wymieniać co 4 lata, bez względu na to, w jakim jest stanie. Razem z nim należy także zamontować nowe napinacze oraz rolki prowadzące, by dostosowały się do budowy i napięcia nowego elementu.